WP Ważny temat Sponsor serwisu
WP Ważny temat Sponsor serwisu olx

Jak utuczyć świnkę skarbonkę?

Sponsor serwisu olx
Nowy rower, smartfon albo wyjazd do parku rozrywki? To tylko niektóre marzenia naszych dzieci. Choć nie są to tanie atrakcje, możemy przyspieszyć osiągnięcie celu, włączając nasze pociechy w zbieranie potrzebnych środków. Dziś to żaden problem. Wystarczy pokazać im możliwości zarabiania - na przykład sprzedając nieużywane rzeczy na OLX. A jak wiemy, dziecięcy pokój kryje mnóstwo takich niespodzianek do zbycia.

Czy nasze dzieci potrafią oszczędzać? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez grupę IQS na zlecenie portalu edukacji finansowej Finansiaki należącego do Santander BP, co trzecie dziecko w Polsce samo zbierało pieniądze na wymarzony cel. To wynik tego, że aż 80 proc. rodziców zachęca je do oszczędzania. Z tym zadaniem najlepiej radzą sobie nastolatkowie powyżej 15. roku życia. Niewiele gorzej idzie dzieciom w przedziale wiekowym 8–14 lat. Co ważne, nawet 3–7-latki potrafią odłożyć pieniądze na wymarzony zakup. Oczywiście z pomocą rodziców.

Skąd dzieci mają pieniądze, by wrzucić je do skarbonki? Głównie od samych rodziców, dziadków czy innych członków rodziny. Niewiele jednak mówi się o inicjatywie i kreatywności, która powoduje, że dzieci szybciej zgromadzą określoną kwotę na upragnioną rzecz. Nie raz i nie dwa słyszeliśmy w mediach o nastolatkach, które chętnie wyprowadzą zwierzęta, grabią trawniki czy zrobią drobne zakupy za symboliczną kwotę. Nie każdy jednak ma taką możliwość. Co wtedy? Jest na to sposób.

Zarabiać każdy może…

Każde dziecko może bez przeszkód "dorobić" w internecie, sprzedając z pomocą rodziców swoje nieużywane ubrania, buty czy zabawki. Na przykład na OLX. Dlaczego tam? Jest to bowiem jedna z największych platform i co ważne, między innymi w kategorii – dzieci – bezpłatna.

Oczywiście w serwisie też obowiązują zasady i nastoletni użytkownicy nie mogą w nim handlować, ale z pomocą i pod opieką rodziców można ich włączyć sw proces sprzedaży. Sama operacja finansowa nie jest tu jednak najważniejsza. Angażując pociechy w tę czynność, pokazujemy im przydatne zachowania – umiejętności wyboru, dokładności oraz inicjatywy, która w efekcie uczy dziecko oszczędzania, odkładania i mądrego wydawania pieniędzy.

Rodzic zaś widząc kreatywność młodego człowieka, powinien go wspierać, bo dzięki dobrym radom i zdobytemu doświadczeniu będzie umiał w dorosłym życiu zarządzać swoim budżetem.

Wietrzymy dziecięcy pokój

Co więc dziecko może sprzedać na OLX? Ubrania, z których wyrosło, zabawki, którymi się już nie bawi, a także gry, w które już nie gra i książki, które przeczytało i nie potrzebuje ich mieć w swojej biblioteczce. Możliwości jest wiele, wszak dziecięcy pokój kryje w sobie mnóstwo niespodzianek – często zupełnie zapomnianych. Dzieci wraz z wiekiem nie dość, że wyrastają z ubrań, to także z zainteresowań, stylów, upodobań. Często rzeczy w pokoju dziecka są bardzo dobrej jakości – żal je wyrzucić, a i zatrzymać ciężko, bo zajmują wolną przestrzeń. Ich sprzedaż jest rozwiązaniem doskonałym. Robiąc to na OLX, dziecko ma świadomość, że uszczęśliwi rówieśnika – to taki element dydaktyczny tej czynności, a dodatkowo otrzyma za to pieniądze, które będzie mogło przeznaczyć na inny cel.

Poza tym możemy nauczyć naszą pociechę, jak robić zdjęcia, jak wyceniać towar i jak go opisywać – o ile jest w takim wieku, że umie to zrobić. Dzięki temu będzie zaangażowana w transakcję i chętnie zrobi to kolejny i jeszcze następny raz. Będzie też w stanie samo zrobić selekcję nieużywanych rzeczy, a także będzie miało świadomość, że jeśli zadba o daną rzecz, może ją potem odsprzedać. A tak na marginesie – takie wietrzenie dziecięcego pokoju będzie świetną okazją do zrobienia generalnego porządku. Można spokojnie realizować je dwa razy w roku.

Bez drukowania etykiety

Sprzedaż używanych rzeczy na OLX jest banalnie prosta. Wystarczy mieć konto. Może je założyć każdy rodzic. Jak już wspominaliśmy, za wystawione ogłoszenia w kategorii moda indywidulany sprzedający nie płaci. Opłaty naliczane są natomiast za usługi dodatkowe, np. promowanie ogłoszenia przez 7 dni. Użytkownik może wystawić zarówno pojedyncze rzeczy albo wiele na raz. Może to robić codziennie albo sporadycznie. Według potrzeb. Na dodatek serwis oferuje obsługę przesyłek za pośrednictwem InPost bez konieczności drukowania etykiety.

Jak to działa? Wystawiając przedmiot w serwisie z opcją Przesyłki OLX jako przewoźnika należy wybrać InPost. Po zakupie przedmiotu przez nabywcę wybieramy opcję nadania bez etykiety. Na maila przyjdzie 9-cyfrowy kod oraz QR-kod. Na zapakowanej paczce wystarczy napisać oprócz adresu odbiorcy wspomniany 9-cyfrowy kod nadania. Następnie w samym paczkomacie wpisuje się ten kod na klawiaturze albo skanuje QR-kod. Paczkę wystarczy umieścić w skrytce, która się otworzy. Transakcja zakończona.

Lekcja oszczędzania

Jak więc widać – lekcja oszczędzania przez sprzedawanie nie jest skomplikowana. I co ważne, dziecko, które zapozna się z procesem sprzedażowym, następnym razem będzie mogło samo się do tego przygotować. Zbierze przedmioty, odświeży je, zrobi zdjęcia i opisy.

Rodzic tylko pomoże mu zamieścić ogłoszenie i ewentualnie nadać paczkę. Podjęcie decyzji o przeznaczeniu zarobionych pieniędzy na konkretny cel jest już samą przyjemnością – i dla dziecka, i dla rodzica.

Wspólne wietrzenie domu – to doskonały sposób na dobrą zabawę, zacieśnienie relacji rodzinnych oraz sposób na bezstresowe zarabianie. Dzieci bowiem uczą się nowych zachowań poprzez obserwację. Finanse domowe to nie tylko czysta matematyka – to także ekonomia i psychologia. A docenianie dzieci w ich próbach samodzielności finansowej buduje w nich poczucie wartości.

Materiał powstał przy współpracy z OLX.